כנס במכללת נתניה – להפסיק להתעלם מהחמאס לפתוח נמל בעזה

פורסם במדור מן העיתונות, בתאריך 30 אוקטובר 2011

ד"ר סנה: ישראל השלימה עם שלטון חמאס, תא"ל (מיל) הררי: "עיסקת שליט" חיזקה אמונת חמאס שניתן לחסל את ישראל. תא"ל (מיל) דקל: להפסיק להתעלם מהחמאס, לפתוח נמל בעזה- כנס במכללת נתניה

מדינת ישראל השלימה עם שלטון החמאס בעזה והחלישה את מלך ירדן עבדאללה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן אמר השר לשעבר ויו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה ד"ר אפריים סנה ב"שולחן עגול" שקיים המרכז על המצב במזה"ת , בעקבות "האביב הערבי" ולאחר שחרור גלעד שליט .

ד"ר סנה טען עוד כי ישראל מגלה רפיסות כלפי הקיצונים היהודים במזה"ת ואיבה למתונים, כנראה מתוך כוונת מכוון. ירושלים מאבדת את היכולת לסייע לגורמים מתונים שוחרי הדמוקרטיה בו בזמן שהקיצונים מתחזקים. המציאות הנוצרת רעה לישראל אשר מגלה כיום חוסר הבנה ורצון פוליטי לשנות את המצב תוך פחד מגורמים קיצונים ואלימים. סנה סבור שישראל צריכה לגבש אסטרטגיה חדשה לנוכח המתרחש במזה"ת. תא"ל (מיל.) שלום הררי, לשעבר היועץ לענייני פלסטינים במשרד הביטחון, טען כי "עסקת שליט" חיזקה את החמאס והגבירה את אמונתו כי החברה הישראלית חלשה וניתן לחסל אותה בשלבים תוך גילוי עמדה איתנה כפי שגילה החמאס לדעתו בפרשת שליט. "עזה הפכה לעורף לטרור הג'יאהדי בסיני שבחלקו כבר הפך לאמירות איסלמית", תא"ל (מיל) אודי דקל , לשעבר ראש צוות המו"מ עם הפלסטינים טען שישראל צריכה עכשיו להפסיק להתעלם מהחמאס ו"האחים המוסלמים". לדעתו, אחרי שחרור שליט יש למצוא דרכים לצאת מהמצור על עזה ולפתוח בה נמל  תוך הבטחה שלא ישמש לטרור נגד ישראל. לטענתו דווקא בעקבות שחרור שליט יש לקדם את המו"מ עם הפלסטינים תוך מציאת הסדרי מעבר שיאפשרו בעתיד לקבל החלטות גורליות.

נשיא המכללה האקדמית נתניה פרופ' צבי ארד מעריך כי הדיקטטורה לא תחזור למדינות " האביב הערבי" ואנו צפויים לתהליך דמוקרטי ארוך טווח. סגנו,ד"ר דוד אלטמן אמר כי ב"אביב הערבי" בגד המערב בידידיו במזה"ת בעוד שרוסיה וסין נשארו נאמנות לידידיהם באזור. עו"ד גלעד שר ששימש כראש צוות המו"מ המדיני בעת שאהוד ברק כיהן כראש ממשלה, סבור כי "עסקת שליט" חיזקה את החמאס והחלישה את אבו-מאזן, לדעתו צריך לחדש את המו"מ עם הרשות תוך הקפאה שקטה של הבניה בשטחים. " נתניהו יכול וגם מוכן דווקא אחרי שחרור שליט להתחייב באופן שקט להקפיא את הבניה בשטחים. צריך תהליך רציף,מובנה ומחייב שיביא להסכם בין ישראל לפלסטינים". אמר שר, " ממשלת נתניהו מגיבה ולא יוזמת, צריך כבר כיום לתכנן פינוי התנחלויות ומי שמוכן להתפנות כבר עתה יש לסייע לו". אלוף (מיל) גדעון שפר טען כי האיומים על ישראל גדלים והולכים והיא צריכה להיערך בהתאם. תא"ל (מיל) צבי פולג  אמר כי יש חשש לעימותים אלימים עם המיעוט הערבי בארץ שאוגר נשק רב ובחלקו לא מכיר בלגיטימיות של מדינת ישראל.

תגיות: ,